Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak ochočit papouška

11. 6. 2010

 

Nově získanému papouškovi trvá nějakou dobu, než si zvykne na svého majitele a nové prostředí, na začátku bude plachý a nedůvěřivý. Proto ho musíme ponechat alespoň týden v klidu a svou přítomností ho nevyrušujeme. Později mu věnujeme víc pozornosti, aby si zvykal na naši společnost. Když si na svého majitele zvykne, můžeme ho naučit brát pamlsky z ruky. Nejprve je podáváme přes pletivo, později otevřenými dvířky. Současně na papouška hodně mluvíme, což ho uklidňuje i přivábí. Klidný a důvěřivý papoušek se časem pak naučí z bidla přecházet na náš prst a ruku.

Někteří papoušci se naučí pískat a dokážou zapískat i celé písně, jiní napodobují hlas zvířat, různé zvuky, pláčou, smějí se, kašlou apod. Naučí se mluvit nejen slova, ale i krátké věty. Zvláště nadaní papoušci znají až 200 slov. Papoušek přitom samozřejmě nerozlišuje, co se má učit a co pro něho není vhodné, proto nesmí slyšet ta slova, která nechceme, aby opakoval. Nejprve se naučí jedno slovo, které mu stále opakujeme. Když ho opakuje, učíme ho další slova.

Snaha získat důvěru papouška a naučit ho mluvit vyžaduje mnoho času a trpělivosti. Neklidem a násilím se nikdy úspěchu nedocílí, naopak se vše zhorší. U některých jedinců to trvá nejen měsíce, ale i dlouhé roky, jiní se to nenaučí nikdy. V žádném případě však nemůžeme dávat vinu samotnému papouškovi, ale především jeho majiteli, který neměl dostatek trpělivosti nebo mu nevěnoval dost času.

 

Vlohu k opakování řeči mají jen někteří papoušci, jsou to například andulka vlnkovaná, amazoňan běločelý, amazoňan haitský, amazoňan kubánský, amazoňan modrobradý, amazoňan modročelý, amazoňan nádherný, amazoňan oranžovokřídlý, amazoňan tukumana, amazoňan žlutohlavý, lori mnohobarvý, kakadu inka, kakadu molucký, kakadu žlutolící, kakadu žlutočečelatý, papoušek senegalský, papoušek žako.

 

U žádného papouška však neexistuje jistota, že se opravdu naučí mluvit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Papoušek krásný

(Tezz, 14. 9. 2013 11:50)

Je sice hezký, že tu máte napsaný nějaký nemoce, ale to že teče krev ze zobáčku to vidí každý. Kdyby jste k tomu napsali, alespoň nějaké informace.

MOJE ROSELA

(Nikol, 28. 12. 2011 12:10)

Mám nového papuška Roselu Pestrou a mám otázku naučí se mluvit ??

 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 64293
Měsíc: 406
Den: 26